Týdenní plán 14. – 17. 4.

Milé děti,

doufám, že jste si užily krásné Velikonoce. Nezapomeňte, že zítra se opět spojíme v 10 hodin v týmu 4. C (ne v chatu!) v Teamsech. Podíváme se opět na Biland (více u matematiky – viz dole ↓).

Nezapomínejte mi, prosím, posílat úkoly, o které si tady vždy napíšu, abych měla zpětnou vazbu, jak na tom jste. Vždy jsou tam nějaké chyby, ale to tolik nevadí. Tento čas beru jako prostor, kdy se učíte pracovat samostatně, učíte se orientovat v učebnici a textu.

Český jazyk:

Začneme se učit skloňování podstatných jmen podle mužského vzoru:

• uč. str. 82 – přečtěte si žluté rámečky + tabulku dole
  • PS str. 50 celá
  • uč. str. 84 – přečtěte si žluté rámečky
  • uč. str. 83 dole – přepište skloňování vzoru pán do sešitu + vyznačte koncovky (uvědom si, kde slyšíš ň a n, podle toho píšeš i nebo y!)
  • uč. str. 84/2 – přepište do sešitu, pomozte si tabulkou, kterou jste si přepsali – Prosím o vyfocení a poslání na kontrolu.

Matematika:

Při dělení se zbytkem se ukázalo, jak si pamatujete násobilku. A nikdy neuškodí si ji znovu a znovu procvičovat:

pracovní listnás-děl , dělení mimo obor

Dále se v tomto týdnu podíváme znovu na Biland. Společně si učivo vyvodíme při online výuce:

• uč. str. 65/oranž. rámeček
  • uč. str. 65/2 – pište do sešitu
  • uč. str. 66/8 – pište do sešitu
  • PS str. 13/2 – dodělat tabulky, doplnit bilandské číslo
  • PS str. 18/7

Pro ty, kteří se nezúčastnili první online výuky, kde jsme opakovali Biland, posílám pomůcku, kterou jsme si vyvodili – biland

Dále myslete na důležitou věc a to, že při zápisu bilandského čísla může být každý groš jen jednou, abyste to číslo z 0 a 1 mohli vytvořit. Takže ve cv. 65/2: 4 Ag musím převést do bilandského zápisu na Cg a to je zapsáno bilandským číslem 100.

PDVL přírodověda:

Seznámíme se dalšími jednotkami – jednotkami hmotnosti:

• podívej se na video:

• převody jednotek – video:

• udělejte si zápis do sešitu:
    • HMOTNOST
      • měřidlem je váha
      • základní jednotkou hmotnosti je jeden kilogram (1 kg)

PDVL zeměpisná část:

Minule jste si měli opakovat povrch, vodstvo, podnebí a počasí. Ti, kteří mi opakování poslali, měli většinu správně. Občas někteří chybovali v prvním cvičení ve větě – Okamžitý stav ovzduší na určitém místě v určitém čase je podnebí. Když chceme zjistit, jaké bude počasí v místě, kam se chystáme na dovolenou, tak se v televizi nebo na internetu díváme na POČASÍ, ne na podnebí. Podnebí je dlouhodobý stav počasí na určité místě – takže třeba podnebí na horách (např. Krkonoše) je vždy chladněji než třeba u nás v Praze během celého roku, ne jen v určitý den v roce. 🙂

Podíváme se na další kapitolu o ČR – Půda a zemědělství

• uč. str. 34 – přečtěte a udělejte zápis tak, že odpovíte na otázky krátce vlastními slovy nebo si všímejte tučně vyznačených slov:
    • K čemu je nám půda?
    • Jak vzniká půda?
    • Jak se nazývá nejúrodnější část půdy a z čeho vzniká?
    • Jaké máme druhy půd a která je neúrodnější?
    • Jak nazýváme půdu v zemědělství a k čemu ji využíváme?

Přikládám ještě krátké video, kde hovoří o podrobnějším členění půd, které se budete učit později, ale vysvětluje, jakou půdu můžeme najít v ČR:

půdní typy v ČR

A ještě jedno, trošku kontroverzní video, ale myslím si, že je potřeba o takových věcech získávat ponětí, tak kdo bude mít zájem, podívejte se:

PČ, VV, TV, HV:

Tak moji milí, svátky velikonoční jsou za námi. Doufám, že jste si odpočinuli od učení a v přírodě načerpali nové síly. Vytáhněte koloběžky, kola nebo in-line brusle, ať nezlenivíte. Tento týden si vyrobíme narcisku. No a k tomu si můžete zazpívat nějakou písničku o jaru, třeba Vozilo se na jaře. Těším se na vás i na vaše obrázky. Dana Novotná.

A to je vše, přátelé.

Mějte se hezky.